Центар за волонтерски рад и помоћ деци “Дуга“ је за групу ученика ОШ „Соња Маринковић“ у среду 2. јула 2014. године организовао посету Калемегдану и Београдској тврђави. Водич нам је била археолог Јована Мијатовић, која је више година радила на археолошким ископавањима на овом локалитету и њена колегиница,археолог Невена Живанић. Кроз интересантну причу, Јована нас је провела кроз бурну прошлост Тврђаве, кроз различите историјске епохе, почев од Келта у 3.веку пре н.е. када је град и добио назив Сингидунум, Римљана, који су дошли у 1.веку нове ере, Византије, Срба који су дошли у 7. веку и дали му назив Бели град – Београд, владавине деспота Стефана Лазаревића, када је Београд 1404. године први пут постао престоница Србије, владавине Турака и Аустроугара, који су се смењивали над управом тврђаве, о Карађорђу, који је са својим устаницима 1806. године освојио тврђаву и тако даље до данашњих дана.
Деца су пажљиво слушала интересантне појединости о свом граду, тако да су научила да праве разлику између Београдске тврђаве, подељене на Горњи и Доњи град и Калемегданског парка (кале на турском значи град, а мегдан-поље, пољана), као посебне целине. Такође су научила да је неправилно рећи Небојшина кула, већ кула Небојша (она највиша у тврђави, која се не боји, не плаши, јер њеним освајањем би се сматрало да је град пао у руке освајачу). За разлику од ње, пет спољних кула Тврђаве, звале су се Бојше и оне су биле прве на удару непријатеља.
Неки од ђака, у жељи да што више сазнају о прошлости свог града, бележили су важне податке у посебним блокчићима.
Уживајући у лепом дану и „шетњи“ кроз прошлост нашег града, вратили смо се у школу богатији за нова сазнања о дивном граду у коме живимо.
Учесници су били : 9 ученика редовне основне школе, једна ученица средње школе, две ученице из школе за децу са сметњама вида, две мајке – пратиоци деце са сметњама,волонтери и чланови “Дуге ” – Олга Брдар, ментор „Дуге“ и Весна Унгуровић, координатор „Дуге“.
Олга Брдар, ментор „Дуге“